Gyümölcsök és beltartalmi értékeik:
Áfonya
Áfonya
Energiaértéke: 100 gramm áfonya = 42 kcal/176 kJ
A vad áfonya tápértéke nagyobb a termesztettekénél. Különlegessége a myrtillin nevű kék festékanyag: gátolja a kórokozók fejlődését a bélben. A C-vitaminnal és folsavval együtt vérképző. Rendkívül sok csersavat tartalmaz.
A méregtelenítő enzimek egész sorát aktivizálja, és ezáltal semlegesíti a rákkeltő anyagokat. Az áfonya bogyóit nyugodtan lehet fogyasztani de a magjai problémát jelenthetnek az érzékeny gyomrúaknak. Legfontosabb összetevői többek között az antioxidánsok.
A kékes-piros színt adó antociánok, proantociánok, leukoantociánok, flavonolok és származékaik. A frissen szedett 100 gramm fekete áfonya 400 mg antocián-származékot tartalmaz.Az antociánok serkentik a kollagénszintézist, ami a kötőszövetek és bőr egészségéhez, üdeségéhez elengedhetetlenek. Antibakteriális és keringést serkentő hatásuk is van, serkentik az immunrendszer védekezését. Az antocián szabadgyökfogó hatása miatt a szemet védi. A szervezet minden pontján serkenti a hajszálerek vérellátását, a szemfenék érhálózatát épen tartva közvetetten és közvetlenül is segít az ideghártya regenerálódásában. Az áfonyalekvár a számítógépen dolgozóknak különösen ajánlott, valamint a cukorbetegek retináját is védi. E hatás eléréséhez nagy adag hatóanyagokra van szükség, ezért gyógyszertárban koncentráltan, kapszulákban, tabletták formájában is kapható.
Az áfonyabogyó tartalmaz még katekineket, növényi rostokat adó pektint, gyümöcssavakat és cukrokat.Vitaminjai közül az A-, B1- C- és D-vitaminok, pantoténsav és nikotinamid vannak bőségesen. Összehúzó hatású cseranyagai miatt a szárított áfonya segít elmulasztani a hasmenést, fogínygyulladást, szájnyálkahártya- és torokgyulladásokat.Frissen viszont a bogyók inkább hashajtó hatásúak.
A népi gyógyászat cukorbetegség elleni szerként is emlegetik. Lassítja a szervezet öregedését, fogyasztása ajánlott öregedésével járó Alzheimer- és Parkinson-kór kialakulásának megelőzésére és kezelésére.Állatkísérletek is bizonyítják, hogy az áfonyafogyasztás segít megőrizni a testi és szellemi frissességet és jó emlékezőképességet.Értékes hatóanyagiból jutott a levelekbe is, melyek szintén cseranyagokat, kvercetint, katekint, tannint, különböző savakat, flavonoidokat, fenol-karbonsavakat és kinolizin-alkaloidokat, valamint értékes nyomelemeket tartalmaznak. Az áfonyalevélből készitett tea epe- és hólyagbetegségek esetén jótékony, vesetisztító.
Nyugodtan fogyasszuk nyersen, minél többet. Lekvár, szörp bor, sőt gyógybor és -likőr készíthető belőle. Lekvárja, a belőle készített szósz, savanyúság vagy saláta a vadhúsok, vadételek pikáns kísérője és dísze. Süteményekbe is bátran tehetjük. Natúr joghurttal elkeverve rendkívül egészséges, sovány ínyencség.
A gyümölcséből készült tea vagy főzet kedvező cukorbetegeknek, szél- és vizelethajtásra való, segíti a bélflóra egyensúlyának megtartását, védi, ellenállóvá teszi a bélnyálkahártyát, megelőzi az emésztési zavarokat, bélhurutot, bélfertőzéseket. Gyulladásgátló hatású hólyaghurut esetén. Természetesen nem az áfonya-ízesítésű fekete teákra gondolunk, hanem az igazi gyümölcsteára: Egy csészényi vízbe tegyünk 20 g szárított áfonyabogyót, 10 percig forraljuk, majd forrón szűrjük le. Kihűtve naponta háromszor igyunk egy-egy csészével. Két órás hideg vízben történő áztatással is kinyerhetjük az áfonyából az értékes hatóanyagot. Öblögetéshez 10 gramm száraz áfonyát adjunk 100 ml vízhez.
Az áfonyabor erősítő hatású, az áfonyapálinka főként szájüregi és fogínygyulladások öblögetésére szolgál, ilyenkor jobb kiköpni, mint lenyelni. Aszalva is fogyasztható. Éretten is jól eláll hűvös pincében vagy hűtőszekrényben. Mélyhűtéssel szintén hónapokig tárolható.
Banán
Banán
Energiaértéke: 100 gramm banán = 374 kJ, 88 kcal
Ez nagyjából kétszer annyi, mint az almában, körtében vagy narancsban található energia. Egy átlagos méretű banán kalóriatartalma 140 kcal. Kevés fehérjét tartalmaz, viszont ebben mind a nyolc létfontosságú aminosav megtalálható. A banánban tízféle vitamin, 18 ásványi anyag, és különféle nyomelemek rejtőznek. Említésre méltó a folsav, a pantoténsav valamint a kálium. Annak ellenére, hogy nem kifejezetten lédús gyümölcs, 73-74 %-a víz.
Összetételét tekintve 2 g fehérjét és 2-4 g rostot, 0,2-0,4 g zsírt, tekintélyes mennyiségű, 16-20 g szénhidrátot tartalmaz. 680 mg káliumot, 80 mg magnéziumot és 140 mg kalciumot tartalmaz, emiatt fogyasztása kifejezetten ajánlott sportolóknak izomgörcsök megelőzésére, emellett a benne található magnézium és kálium jó hatással van a vérnyomásra.
Kedvező nyomelem-összetétellel is rendelkezik, cink, molibdén és szelén található benne. Vitamintartalma nem nagy, de némi A-, B-, C- (100 g-ban 12 mg) és E-vitamin van benne. B6-vitamin-tartalmának köszönhetően segít leküzdeni a vitaminhiányból adódó szédülést, és gyógyír lehet különböző bőrkellemetlenségekre, cserepes ajkakra és hajhullásra.
A banánnak stresszoldó hatása is van. Értékes növényi pigmenttel látja el a szervezetünket, ami nyugtató hatású. Számos, az egészséges, nyugodt és mély alváshoz szükséges tápanyagot tartalmaz: a triptofán aminosav elősegíti a harmonikus elalvást, a tirozin aminosav pedig a mély alvást. A titok nyitja, hogy a szervezet a triptofán segítségével melatonin nevű hormont termel. A nyugtató hatás fokozható, ha tejjel összekeverve turmixnak issza az ember lefekvés előtt. Gyerekeknek kimondottan ajánlatos: finom és jó altató. A banánnak szexuális vágyfokozó hatást is tulajdonítanak, amit a benne található növényi hormonokkal és nyomelem-összetételével magyaráznak. Ezzel lehet összefüggésben, hogy segít a nőknek a PMS (premenstruációs szindróma) tüneteinek enyhítésében.
Fogyaszthatjuk
- tejszínhabbal,
- kevés mézzel,
- cukorral,
- fahéjjal,
- diódarabokkal,
- rummal,
- készíthetünk belőle gyümölcsturmixot,
- banános gyümölcssalátát.
Felvágva, eperrel, kivivel a legfinomabb.
Érdemes azonnal elkészítés után megenni, mielőtt megbarnulna. Gyümölcstorta díszítésére is alkalmas csak arra kell vigyázni, hogy a zselatin teljesen lepje el mert ha kilóg belőle, akkor megbarnul. Az érési folyamat során a benne lévő keményítő cukorrá alakul át. Ezért különösen fontos a szellemi munkát végzők, és a sportolók számára, a kitartó teljesítmény érdekében.
Cseresznye
Cseresznye
Energiaértéke: 100 gramm cseresznye = 65-70 kcal, 264-295 kJ
Főleg a sötét színű fajták nagyon egészségesek. Káliumban, kálciumban, vasban és kovasavban gazdag. Csökkenti a húgysavszintet. A meggy is tisztító hatású növényi savakat tartalmaz. Belülrõl fertõtlenít és serkenti a mirigyek működését.
A cseresznye 78-82 %-a víz. Alig van benne zsír (0,3 g) és fehérje, viszont 13 grammnyi szénhidrát, 1,3 g növényi rost van benne. Gyümölcscukor tartalma attól is függ, mennyire érett cseresznye.
Tartalmaz:
• kifejezetten sok A-vitamint,
• B1 - vitamint,
• B2 - vitamint,
• B6 – vitamint,
• jelentős mennyiségű C-vitamint (10-15 mg-ot)
• fólsavat,
• pantoténsavat,
• niacint,
• biotint,
• riboflavint.
Az ásványi anyagok és nyomelemek közül megtalálható benne:
• foszfor,
• kalcium,
• nátrium,
• kobalt,
• kálium (190-220 mg),
• vas.
Összetétele miatt kedvezően hatással van a fogak és csontok fejlődésére, egészségére, ideális csemege a fejlődő, csontosodó gyermekszervezetnek. Termését gyógynövényként is számon tartják. Szárából, tisztító, vízhajtó, méregtelenítő hatású teát készítenek. Hasonló élettani hatást lehet megfigyelni magának a gyümölcsnek az elfogyasztása nyomán is, télire azonban csak a száraz szár marad. Színes karotinoidjai (béta-karotin, lutein és zeaxantin), antociánjai és flavonoidjai gyulladásgátló,fájdalomcsillapító hatásúak, hörgőpanaszokra, náthás bajok ellen is hat.
Napi negyed kiló cseresznye fogyasztása már kimutathatóan csökkenti a vér húgysav-szintjét, és az ízületi betegségek megelőzésében, karbantartásában nagy szerepet játszik.
Legajánlatosabb frissen fogyasztani, ha lehet még a szedés napján. A hűtő alsó fiókjában legfeljebb két-három napig, ideális páratartalom mellett egy hétig tárolható.
A cseresznyét mindig jól mossuk meg, mert gyakran permetezett.
Jól bírja a mélyhűtést, így vitaminjai megmaradnak. Előtte érdemes kimagozni. A cseresznye főzéssel is tartósítható. Így is sok értékes növényi rostot tartalmaz, de a vitaminoknak már csak töredékét találjuk meg benne. Ízletes ételeket, gyümölcsleveseket, rostos gyümölcsleveket, tortákat és süteményeket, réteseket, lekvárt, kompótot készíthetünk belőle. A cseresznyéből bort vagy pálinkát is lehet készíteni.
Vásásláskor a következőkre érdemes figyelni:
• a gyümölcsök legyenek épek, folt- és repedésmentesek, kemények és fényes héjúak
• a puha, tompa fényű cseresznyék gyakran kukacosak
• a szárral együtt kínált cseresznyén tudjuk csak ellenőrizni az áru frissességét: szára legyen kemény és élénk zöld, levelei szintén
• nagy mennyiségű cseresznye elfogyasztása után inkább ne igyunk vizet, mert a héján található élesztőgombákat csak a tömény gyomorsav képes azonnal elpusztítani. Ha a felhígított emésztőnedvek életben hagyják, az élesztőgomba erjesztő munkája nyomán puffadás, gyomorfájás lehet a panasz. De mivel a gyümölcs 78-82 %-a víz, nem valószínű, hogy valaki szomjas lesz utána.
• a sötétebb fajtája elszínezheti a fogsorunkat, ajkunkat, tehát akkor fogyasszuk amikor nem kell társaságba menni.
Feketeribizli
Feketeribizli
A feketeribizli egyetlen darabkája sem mérgező, ezért bátran fogyaszthatjuk. A bogyókat nehéz megtisztítani a száraktól, virágmaradványoktól, a magoktól pedig végkép lehetetlen. Nyers fogyasztásnál ez nem is szokott gondot okozni, de befőttnek, lekvárnak eltéve már felmerülhet ennek szükségessége. Nyersen érdemes fogyasztani, vagy levét kinyomva nektárnak, szörpnek meginni. A gyümölcsöt összetörve, esetleg kis mézzel és hideg tejszínhabbal, vagy kevés rummal elkeverve fogyasztható. A napozást kedvelők karotintartalma miatt bőven fogyasszanak belőle, mert segíti a bőrvédő melanin képződését. Nem sokáig áll el, pár nappal meghosszabbíthatjuk eltarthatóságát, ha az odaégés megelőzésére ecettel kiöblített lábasban kevés vizet aláöntve felfőzzük, mintha lekvárt készítenénk. A félig kész feketeribizli-lekvárral szintén elkészíthetjük az előbbi csemegét, végül cukrot hozzátéve eltehetjük lekvárnak. Friss gyümölcsként vagy lekvár formájában különböző sütemények, főleg tejszínes vagy zselés torták ínyenceknek való alapanyaga lehet. Borecetet is készítenek belőle, mely különleges aromát ad például sült húsoknak, salátáknak. Hasonló savanykás, sült húsokhoz, vadashoz adható csemege házilag is készíthető belőle, ha az ember a nyári melegben nem tudja azonnal kidunsztolni, hanem 1-2 napra kint felejti a melegen. Ne gondoljuk, hogy ekkor már ki kell dobni. Újraforralás után üvegekbe lehet rakni, csak rá kell írni, mi van benne, nehogy lekvárnak tálaljuk föl. Ínyencek pálinkát is készítenek belőle. Teáját vese- és szívelégtelenség esetén nem szabad fogyasztani. Emellett magas antioxidánsszintje véd az influenza, megfázás, rák, szívbetegségek ellen is, és lelassítja az öregedés folyamatát. Rendszeresen kell fogyasztani, hisz a C-vitamin vízben oldódó, a szervezet nem tudja raktározni. Egészségünkre pozitív hatást gyakorol magas anthocyanintartalma, amely a gyümölcs sötét színét is eredményezi.
A feketeribizli magjából nyert olaj egy ritka esszenciális zsírsavnak, a gamma-linolenicnek is gazdag forrása. Olyan értékes, ám nehezen elérhető tápanyagot is találunk benne, mint aGLA (Gamma Linoleic Acid) és az Omega 6 esszenciális zsírsav, a MAOI (Monoamine OxidaseInhibitors), amit a depresszió kezelésében eredményesen alkalmaznak.
Mint látjuk, kalcium és vastartalma magas, fogyasztása során növekszik a vörösvértestek és a hemoglobin mennyisége. Ezért ajánlják fogyasztását a vashiányban szenvedő gyerekeknek és nőknek. B1- és B2-vitamintartalma erősíti az idegrendszert, a benne található P-vitamin pedig a hajszálerek falát erősíti, így jól alkalmazható az érelmeszesedés megelőzésére, vérnyomáscsökkentésre. Kísérletek bizonyítják jó méregtelenítő, vízhajtó, koleszterinszint- és trigliceridszint-csökkentő hatását. Olyan hasznos kémiai anyagok is találhatók ebben az értékes gyümölcsben, amelyek miatt már a népi gyógyászatban is használták ízületi gyulladás, vese-vizelet problémák, hasmenés, vérző íny, köhögés kezelésére. Mivel növeli a vizelet PH-szintjét és megakadályozza a kőképződést, ezért alkalmazták vesekő-képződés megelőzésére is.
Görögdinnye
Görögdinnye
Energiaértéke: 100 g görögdinnye = 29 kcal.
A görögdinnye több mint 90%-a víz, édes de viszonylag kalóriaszegény. Fehérje- (0,5 g) és zsírtartalma (0,2 g) is minimális. 6,5-8,5 g szénhidrátja sem túl sok, nagyrészt gyorsan felszívódó cukrokból áll, ezért viszonylag gyorsan megemeli a vércukor-szintet. Emellett növényi rostokat is tartalmaz.
Vitamintartalma hasonló a fán termő, lédús gyümölcsökhöz. A-vitamin, 0,04 mg B1-, 0,02 mg B2-vitamin, valamint 7 mg C-vitamin található meg benne. Gyümölcshúsának pirosas színét nagyrészt színes antioxidánsainak köszönheti, emiatt még rákellenes hatást is tulajdonítanak neki. Nyomokban tartalmaz karotint és valamennyi likopint. 100 g gyümölccsel 0,8 mg-1 mg vasat, káliumot, kalciumot, magnéziumot, kimutatható mennyiségű cinket és szelént is megeszünk. Fogyasztása jól oltja a szomjat a nyári melegben, mert a levében oldott sók pótolják az izzadtsággal elvesztett mennyiséget. Víztartalma és teltségérzetet okozó volta miatt akár fogyókúrás ételnek is beválik, bár némelyeket puffaszt. Méregtelenítő kúrákhoz és a vese és hólyag átmosásához is kiváló.
A görögdinnye behűtve finom, de vigyázat, ne fagyjon meg! Lehetőleg ne tegyük olyan hűtőbe, amelyben 7°C alá hűlhet, mert íze, állaga megsínyli. Ideális tárolóhely számára a 10-13 °C-os pince, ahol legfeljebb egy hétig őrzi meg minőségét felvágatlanul. Szinte kizárólag nyersen fogyasztjuk, de gyümölcssalátának, bólénak is kiváló alapanyaga.
Az éretlen görögdinnyét kockára vágva uborkával, paradicsommal, paprikával, olívaolajjal ízletes salátának készithetjük el. Fűszerezhetjük mindenféle zöld salátafűszerrel, olívaolajjal, borecettel, nyakon önthetjük joghurttal is.A dinnyehéjakat meghámozva cukorszirupban befőttként is eltehetjük.Magját ne dobjuk ki, mert vese- és cukorbajra javasolt teát készíthetünk belőle. Ehhez mindössze 2 evőkanálnyi mag kell, amit nagyjából egy bögrényi vízben 15 percig forralunk. A dinnyét fogyasztás előtt alaposan mossuk meg.
Kiwi
Kiwi
Különösen gazdag vasban és káliumban, fontos szelénforrás. Héja flavonoid antioxidánsokat rejt. Magja rengeteg alfa-linol-savat és omega-3-zsírsavat tartalmaz. A kiwinek enyhe hashajtó hatása lehet. A nyers kiviben található actinidin egy fehérjebontó enzim. A papainhoz hasonló proteáz. Egyeseknél allergénnek bizonyul. Leginkább azok válhatnak rá érzékennyé, akik az ananászra, papayára vagy latexre allergiásak. A kivit legegyszerűbb nyersen enni. Az igazán finom, érett kivi, már annyira puha, hogy nehéz hámozni, elvileg nem is kell, mert a héja is ehető. Ki lehet kanalazni a héjából, vagy néha egyszerűen le lehet húzni róla a barna szőrös héjat. Kicsit megcitromozva még pikánsabb üde íze lesz. Fogyaszthatjuk joghurttal, gyümölcssalátával is. Kellemes enyhe íze akkor érvényesül legjobban, ha eperrel, szamócával, banánnal, esetleg őszibarackkal elegyítjük. A kockákra vágott gyümölcsöket elkeverhetjük kevés mézzel, esetleg rummal. Tejszínt folyékonyan és habbá verve is adhatunk hozzá. Ha még diódarabokat is teszünk a salátába, nem csak színpompás, de igazán fenséges desszertet kapunk. Az érett kiviből fagylaltot is érdemes csinálni. Kiválóan alkalmas mindenféle édesség díszítésére, mert nem oxidálódik, nem barnul, puhul meg.Arra azonban figyelni kell, hogy a nyers kiviben lévő actinidin a fehérjéket idővel bontani kezdi. Így a tejet, tejszínt és a cukrászatban használt zselatin kollagénjét is, ami aztán elfolyósodik. Emiatt felhasználásakor bosszúságot okozhat, mivel nem fogja a gyümölcskocsonya. Melegítéssel az enzim inaktiválható, a fehérjebontás és az ételek elfolyósodása megelőzhető. Actinidin fehérjéjének köszönheti húspuhító tulajdonságát is, ami kifejezetten előnyös. Az elkészítendő húst sütés előtt áztassuk nyers kiwi levébe vagy a kiwi pürésített gyümölcshúsába, mintha pácba tennénk. Az így előkészített hússzeleteket csak sütés után sózzuk, vagy fűszerezzük. A kivi húsok mellett szószként vagy az aszalt gyümölcsökhöz hasonlóan felhasználva is kiválóan megállja a helyét, legyen az szárnyas, sertés, marha, hal vagy vadhús. Remekül eltartható, 0 fok körüli hőmérsékleten akár fél évig is jól eláll! Éretten hűtőszekrényben jól tartható akár egy hétig is. Nejlonzacskóban szobahőmérsékleten pár nap alatt beérik.
Actinidinje allergén lehet, különösen gyerekeknél szájüregi és szájkörnyéki viszketéssel, irritációval, tüsszentéssel jelentkezhet.
Málna
Málna
Energiaértéke: 100 gramm málna = körülbelül 34 kcal, 150-200 kJ.
Nagyon sok káliumot, vasat, magnéziumot és foszfort tartalmaz. A málnában lévő savak és cserzőanyagok segítik a máj méregtelenítő tevékenységét. A sok kis magocska élénkíti az emésztést. Nem minden szempontból praktikus gyümölcs: a legtöbb élelmiszer-boltban nem kapható, szedése fáradtságos és kényelmetlen a szúrós ágak között, leszedve törékeny és hamar romlik. Ennek ellenére igazi ízletes gyógyszerre lelhetünk benne. 100 gramm málnában 25 mg C-vitamint tartalmaz de van benne sok B1-, B2-vitamin és A-provitamin is. Gazdag színanyagokban, sok antioxidánst, flavonoidot tartalmaz, valamint gyümölcssavakat, cserzőanyagokat, növényi rostokat, pektint. 100 gramm málnából 80-85 gramm a víz. 0,9 g fehérje, mindössze 0-3-0,5 g zsír, 11-12 g szénhidrát van benne. Értékes tápanyag a benne lévő gyümölcscukor. Az ásványok és nyomelemek közül kiemelendő 25-40 mg-os kalcium-, 170 milligrammnyi kálium-, 30 mg magnézium- és 0,6-1 mg-os vastartalma. Ezekből az elemekből a másfél maréknyi málna napi szükségletünk mintegy 10 százalékát fedezi.
Lehetőleg frissen és nyersen fogyasszuk, így érvényesül leginkább vitaminjainak jótékony hatása, de szörpnek, kocsonyának, lekvárnak eltéve és mélyhűtve is sok kincset tartalmaz még. A gyümölcs fogyasztása segít karbantartani a vércukorszintet, csökkenti a magasvérnyomást, segít a menstruációs zavarokon. Levét lázcsillapítónak, izzasztó hatású italnak is lehet használni.
A nyári meghűlés legkellemesebb gyógyszere a szobahőmérsékletű málnaszörp, nem csak gyerekeknek!
Levele júniustól augusztusig szedve és szárítva értékes gyógynövény-alapanyag. Teája vagy főzete ér- és pórusösszehúzó, valamint enyhén antibakteriális hatású. Teája cukorbajra, húgyúti betegségekre, meghűléses panaszokra, lázcsillapításra, izzasztásra éppúgy alkalmas, mint a friss gyümölcs. Naponta egy csésze málnalevél-tea iszogatása bevált a várandós kismamáknál a reggeli rosszullétek enyhítésére, a szülés előtti hónapban pedig a szülés megkönnyítésére ajánlják, mert ellazítja, tágulékonyabbá teszi a kismedencei izmokat. Cseranyagai hasmenéskor segítenek, antibakteriális, összehúzó hatása a szájnyálkahártya gyulladásainál gargarizáló oldatként érvényesül előnyösen. Külsőleg, borogatásként is használható. Próbáljunk meg minél többet fogyasztani belőle nyersen. Magában, natúr joghurthoz keverve, kevés mézzel vagy anélkül, finom reggeli étel vagy desszert. Sok más “bogyós” gyümölccsel ellentétben melegen, sütve és főzve is hűen megtartja aromáját. A szörphöz és lekvárhoz, dzsemhez nem szükséges tartósítót keverni, inkább forraljuk föl, a tetejére mérjünk ki egy kiskanál rumot, és az üveg lezárása után dunsztoljuk. Felbontás után hűtőben kell tárolni. Málnából készíthető bor, likőr és pálinka is. A málna egyetlen része sem mérgező. Kevesen tudják, hogy zsenge leveleit és fiatal lehántott hajtásait még salátának is fogyaszthatjuk. Mégis, leveleit és fiatal hajtáscsúcsait főként szárítva, teának megfőzve fogyasztjuk leginkább. A keveréket 20 g száraz málnalevélből, 10 g szamócalevélből, 5 g szederlevélből állítsuk össze, tehetünk hozzá csipkebogyó- és hibiszkusz-keveréket, citromfüvet és mentát is. Egy adaghoz két evőkanál teakeveréket forrázzunk le. Ha kissé kihűlt, mézzel, sőt tejjel is fogyaszthatjuk. Hűtőben 2-3 napig tárolható, jobb nem letakarni. Kiválóan alkalmas mélyhűtésre, ízét, zamatát jól megőrzi.
Meggy
Meggy
Energiaértéke: 100 gramm meggy = 58-60 kcal.
A friss gyümölcs gazdag gyümölcssavakban, melyek közül kiemelendő az almasav. Savtartalmának köszönheti, hogy kevésbé fogyasztják frissen, mint a cseresznyét, inkább főzve és befőttként kedvelt. Savtartalma elfedi ugyan, de jelentős gyümölcscukor-tartalommal is bír. A gyümölcs leve értékes antioxidáns színanyagokat tartalmaz, katekineket, flavonoidokat, antociánokat, kumarint. Rengeteg A-vitamint (1000 NE). B1-vitamint (0,05 mg), B2-vitamint (0,06 mg), C-vitamint 10 mg-ot tartalmaz. A fémek közül gazdag vasban, kalciumban (22 mg) és magnéziumban. Található benne továbbá 19 mg foszfor. Sok gyümölccsel ellentétben frissen fogyasztva sem puffaszt, sőt inkább enyhíti az ilyen panaszokat. A gyümölcs leve segít emésztési zavaroknál, enyhíti a hasmenéses panaszokat, serkenti az anyagcserét, jótékony. májfunkció-zavarok esetében, vérszegénység ellen. Gyümölcse gyulladásgátló hatású, enyhíti a hörgők gyulladását. A termés értékes hatóanyagai az alantoin, amigdalin, aszparagin, cianidin, metil-szalicilát. Levét a gyógyszergyártásban is használják színezőanyagnak, aromaanyagként, mellesleg pedig bizonyos esetekben segíti a hatóanyagok jobb felszívódását. Levele és az érett gyümölcsről leválasztott, megszárított gyümölcskocsánya - vagy ahogy mindenki ismeri, szára - gyógynövényi drog. Fő hatóanyagai a cseranyagok. Gyógytea-keverékek alkotóiként segíti a vizelet-kiválasztást, vizelethajtó, fogyasztó hatású. Teája kiváló köhögéscsillapító. A gyógyteát láz és idegesség ellen is ajánlott kortyolgatni. Levelei gyulladásgátló hatásúak, puffadás ellen is hatásos. Uborkaeltevéshez használják a kapor mellé. A meggy a fáról leszedve 3-6 napig tárolható hűtőszekrényben 0 °C körüli hőmérsékleten. Csak -1 °C alatt kezd megfagyni. Bár frissen is ehető, nagy mennyiség nagy gyümölcssav-tartalma miatt hasfájást, hascsikarást okozhat. Miután értékes színes hatóanyagai főzve, sütve is érvényesülnek, fogyasszunk belőle minél többet! Kellemes íze van süteményekben, - főként pitékben, rétesekben, zselés gyümölcstortákban -, gyümölcslevesként, kompótként, gyümölcslének, nektárnak fogyasztva. Friss gyümölcsjoghurtot is keverhetünk belőle. Sokféleképpen tartósítható; mélyhűthetjük, befőttként, rumos meggynek, szörpként télire is eltehető. Bor készíthető belőle.
Őszibarack
Őszibarack
A gyümölcsök királyának is nevezik.
100 gramm őszibarack mintegy 0,7 g fehérjét, 0,1 g zsírt és 9 g szénhidrátot tartalmaz. 100 g gyümölcshús mintegy 40 kalóriával gazdagítja szervezetünket, tehát nem hizlaló étel. Nagy része, kb 85-90%-a víz. Ettől oltja úgy a szomjat. Lédússágának és a kedvező cukor-, valamint gyümölcssav-arányának köszönhetően a többi gyümölcshöz képest egyszerre jóval nagyobb mennyiség fogyasztható az őszibarackból. Az őszibarack frissít, üdít, jó kedvre derít. Ezt részben niacin-tartalmának köszönheti; csökkenti a vérnyomást, jót tesz a szívnek és az érrendszernek. Bõségesen tartalmaz A, B és C vitamint, valamint káliumot, kalciumot és magnéziumot. A kedvezõ kálium-kálcium arány teszi lehetõvé a „vértisztító” hatását. Erőteljesen vizelethajtó, és ezáltal tehermentesíti a tüdőt, szívet és a keringést. Enzimjei serkentik az étvágyat és az anyagcserét. Viszonylag sok C-vitamin van benne. B-vitamin- és biotin-tartalmuknál fogva főként a sárga húsú fajták kiváló haj- és bőrszépítők. Sárga antioxidáns xantofill színanyagaik rákellenes hatásúak. A kevésbé leveses barack is hasznos, mert rengeteg rostjával és pektinjével az emésztést segíti, megakadályozza a székrekedést, ami idegen helyen, nyaraláskor segíthet. A pektin egyébként a koleszterinszintet is egészséges irányba tolja el. Ásványi anyagai közül viszonylag magas, 200 milligrammnyi káliumtartalma jelentős, 9 mg magnézium, 8 mg kálium rejlik benne. Különösen a nyári forróságban, amikor a szívbetegekre nehéz napok várnak, napi 2-3 barack sokat segíthet. A benne lévő kálium és nátrium ugyanis 7:1 arányban van jelen, ami ideálisnak tekinthető a szívpanaszok enyhítésére. Lekvár és befőtt is készíthető belőle. A nem teljesen érett gyümölcsöknek nem lehet vékonyan lehúzni a bőrét. Forró, forrásban lévő vízbe mártva azonban már lehúzható. A befőtthöz és lekvárhoz kevés citromhéjat reszelve, illetve néhány csepp citromot hozzáadva megelőzhetjük, hogy a barack megbarnuljon. Süteményekben kevésbé kedvelt, mint a kajszibarack, inkább sárga, s ezért dekoratívabb változatait használjuk gyümölcstortákba, gyümölcssalátákba. Ilyenkor is érdemes kevés citrommal meglocsolni a barackot barnulás ellen. A vékony barackszeletek jól illenek fűszeres sajttal készült szendvicsekre. Paradicsomos zöldsalátákba vagy hagymás krumplisalátába is tehetünk vékony barackcsíkokat. Sült szárnyashúsok mellé pedig barackhúsból, kakukkfűvel, kevés fehérborral és balzsamecettel készített mártást adhatunk. A hűtő legalsó fiókjában az érett barackot nyugodtan eltarthatjuk 2-3 napig. Fogyasztás előtt pár órával viszont célszerű előszedni onnan.
Nem csak az érzékeny fogak miatt, a szobahőmérsékletű gyümölcsnek sokkal jobb az aromája. Csak közvetlenül a fogyasztás előtt érdemes megmosni, különben a gyümölcsöt érő nedvesség kedvező feltételeket teremt a rothasztó gombáknak és egyéb mikroorganizmusoknak. Viszonylag kevesen tudják, hogy az őszibarack jól tűri a mélyhűtést, csakhogy nem egyben, mert úgy kiolvasztáskor löttyedt lesz, hanem meghámozva vagy hámozatlanul és pürésítve kis porciónként lefagyasztva. Így kiolvasztás után is finom lesz; fagylaltnak, likőrrel, rummal készíthetjük el. Ha a barackpürét jégkocka-tartóban fagyasztjuk meg, pezsgőbe, ásványvízbe téve remek üdítő készítésére is felhasználható. Barackot vásárolni mindig kosárral, vagy legalább nagy dobozzal induljunk, hogy minél kevésbé törődjenek a gyümölcsök, míg hazaérünk. Ha a héja már kívülről is megrepedt, nem érdemes megvenni, mert csaknem biztos, hogy a gyümölcsbe kívülről bejutó nedvesség már penészessé tette.
Sárgabarack
Sárgabarack
Energiaértéke: 100 gramm friss barackban 48 kcal, 100 gramm aszalt sárgabarackban viszont 307 kcal található.
A sárgabaracknak többféle elnevezése használatos: kajszi, kajszibarack vagy rózsabarack. A gyümölcsöt magas C-vitamin (10 mg/100 g) és karotintartalom (1,8 mg/100 g) jellemzi, ezen kívül jó élelmi rostforrás (3,6 g/100 g).
Jellemző ásványi anyagai:
• kálium,
• foszfor,
• kálcium,
• magnézium.
Béta-karotinban az egyik leggazdagabb gyümölcsünk. A béta-karotin a szervezetben alakul át A-vitaminná. Ez a vitamin nélkülözhetetlen a szem ideális működéséhez, szembetegségek esetén pedig kiegészítő kezelésként is jó hatású. Erősíti a körmöket és a hajat. A barack tápanyagai szerepet játszanak a szív- és érrendszeri betegségek és a rákos daganatok kialakulásának megelőzésében, erősítik az immunrendszert és fogyasztása jó hatású székrekedés esetén is. A természetes antioxidánsok közül kisebb mennyiségben tartalmaz likopint is, nagyobb mennyiségben pedig flavonoidokat. Mindkét vegyület gyulladáscsökkentő hatású, közömbösíti a szervezetben felszabaduló káros szabadgyököket, összességében pedig egészségvédő és betegségmegelőző szerepük van. Kutatások, kísérletek alapján ezek a vegyületek szerepet játszanak a rákos daganatok (például a prosztatarák) kialakulásának megelőzésében. Elsősorban nyersen fogyasztjuk, így a legjobb és a legegészségesebb, de felhasználhatjuk gyümölcstortákba, készíthetünk belőle levest, rostos gyümölcslevet. Eltehetjük télre lekvárként, dzsemként, aszalt gyümölcsként és lefagyaszthatjuk nyers állapotban natúr, vagy cukrozott formában. Önmagában is finom édesség vagy rágcsálnivaló, de pecsenyehúsok mellett sülve is remek eledel, mely különleges ízt ad a sültnek. A bőrétől megtisztított kimagozott barackot házilag is aszalhatjuk. Hideg gyümölcslevesnek, natúr joghurtos édességnek, süteménybe téve vagy meleg köretnek egyaránt ízletes. Ivólének, nektárnak fogyasztva szintén egészséges. Rövid érési idejében minden nap együnk sárgabarackot, óvodáskorú gyermekeknek azonban ne adjuk naponta, csak alkalmanként; egyszeri adagja 5-6 dkg tisztított gyümölcs. Különböző formában tartósítva egész évben hozzájuthatunk. A C-vitamin és a vízben oldódó vitaminok koncentrációja csökken a tartósítás során, de a megmaradó és a többi értékes tápanyagokra egész évben szüksége van szervezetünknek. Feltört magjának hártyás héját távolítsuk el, és csak pár szemet együnk belőle (a mag amigdalint - egy ciánvegyületet - tartalmaz, amelynek az alternatív gyógyászat rákellenes és gyógyító hatást tulajdonít, ezt azonban a tudományos kutatások nem támasztják alá).
Az aszalt sárgabarack egész évben fogyasztható. Rostanyagokban, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, viszont nagy az energia- és a szénhidrát- (gyümölcscukor) tartalma. Az aszalt barack gyorsan képes energiát biztosítani szervezetünknek: édesebb, mint a friss barack, ezért sütéshez és desszert készítéséhez használjuk, de csak időnként együnk belőle édesség helyett. Felhasználhatjuk gyümölcskenyér sütéséhez is, müzlik alkotórészeként, stb.
Szénhidráttartalma: 70 g/100 g.
Cukorbetegeknek nem ajánlott a fogyasztása.
Sárgadinnye
Sárgadinnye
Energiaértéke: 100 gramm sárgadinnye = 39 kcal
Szívvédő hatású (magas karotin-, C-vitamin és káliumtartalom).
A dinnyefélék, így a sárgadinnye legfontosabb összetevői is általában rostok, ásványi anyagok, vitaminok és nagy mennyiségű víz. A sárgadinnye gazdag ásványi anyagforrás; 100 gramm elfogyasztásával 3 mg karotinhoz juthatunk, de nem elhanyagolható a gyümölcs foszfor-, vas- és nátriumtartalma sem. Vitaminok közül elsősorban A-, B1-, B2 -és C-vitamin-tartalma jelentős, 100 grammban 0,04 mg B1-, 0,02 mg B2- és 35 mg C-vitamin található. Magas szénhidrát-tartalma (9 mg 100 gramm gyümölcsben) miatt cukorbetegek számára csak kevés elfogyasztása ajánlott, a napi megengedett szénhidrátmennyiségen belül. Magas rosttartalma segíti az emésztési folyamatokat, helyreállítja a bél- és gyomorműködést. A nagy mennyiségű karotinnak köszönhetően pedig, hatékonyan képes az immunrendszer ellenálló-képességét növelni a gyulladásokkal szemben. Az érett sárgadinnye meglehetősen erős, édeskés illatú, ami megkönnyíti a vásárlást. A héj lemosása, a dinnye felvágása, majd a magok eltávolítása után a belső részt esszük meg. Érdemes fél órával az elfogyasztás előtt lehűteni, mert hosszabb hűtés esetén a gyümölcs húsa szívóssá válhat, emellett elveszítheti izét és kellemes illatát. A sárgadinnyét elsősorban nyersen fogyasztjuk, készíthetünk belőle lekvárt vagy bólét is, remek kiegészítője a gyümölcssalátáknak. Kiváló ízfokozó lehet húsok, sonkák, sajtok és szalámik mellett. Tárolásakor figyelni kell arra, hogy a sárgadinnye rengeteg vizet tartalmaz, ezért igen érzékeny, és nagyon könnyen megromolhat. Az, hogy mennyi ideig őrzi meg az állagát, függ a gyümölcs érettségétől, illetve attól hogy milyen hőmérsékleten tartjuk el. A legcélszerűbb 7 és 10 C között tárolni, és ilyen körülmények között akár 3-5 napig is elállhat.
A tökéletes dinnye kiválasztásához érdemes az illatán kívül megvizsgálni a gyümölcs szárának környékét is. Ha az puha, szinte biztosak lehetünk benne, hogy a sárgadinnyénk már megfelelően érett. Az ezt követő tárolás és hűtés esetén, célszerű a gyümölcsöt nejlonzacskóba csomagolni, ugyanis intenzív illatát a zárt térben más élelmiszerek is könnyen átvehetik. A sárgadinnyét fontos ásványi anyag- és vitamintartalma és jótékony élettani hatásai miatt ajánlatos beépíteni a napi étrendünkbe is. Fokozhatjuk a szervezet folyamataira gyakorolt pozitív hatását, ha a nyers dinnye mellett naponta rendszeresen elfogyasztunk néhány pohár kiadós dinnyeturmixot, illetve a gyümölcshúsból készített rostos dinnyelevet. A gyümölcsben felhalmozott karotin felszívódását minden esetben elősegíthetjük azzal, ha az elkészített dinnyeléhez egy kiskanál E-vitamin tartalmú búzacsíra-olajat keverünk.
Szeder
Szeder
Energiaértéke: 100 gramm som = 52 kcal, 218 kJ
Az érett bogyók flavonoidban gazdagok. Magas a vas- és réztartalma. Igen sok karotinoidot tartalmaz, mely védi a szervezetet a szabad gyökök romboló hatásától A szeder tápanyagtartalma nagyon hasonlít a málnáéhoz, de szénhidrát- és növény rost- illetve pektintartalma nagyobb, C-vitamin- és gyümölcssav-tartalma pedig valamivel alacsonyabb. A legnagyobb különbség íz-, aroma- és színanyagaiban van, dúskál az antioxidáns flavonoidokban. 100 g gyümölcsben nagyjából 85 g víz van. 7 g fehérjét, 4 g zsírt, 12-13 g szénhidrátot tartalmaz.
Az ásványi anyagok közül tartalmaz:
• 196 mg káliumot,
• 32 mg kalciumot,
• 21 mg foszfort,
• 20 mg magnéziumot,
• kb. 1 mg mangánt,
• 0,5 mg vasat,
• rezet.
Továbbá tartalmaz:
• sok A - vitamint,
• 21 mg C-vitamint,
• fólsavat,
• B1 - vitamint,
• B6 - vitamint,
• riboflavint,
• pantoténsavat,
• niacint.
A fekete szeder levele gyógynövény-alapanyag, ami galluszsav- és ellágsav típusú csersavakat, flavonoidokat, gyümölcssavakat tartalmaz. A szederlevélből készült teát hasmenés ellen, izzasztónak, salaktalanítónak használják.Vércukorszint-csökkentő hatása is ismert. Főzete gyulladásgátló öblögető, gargarizáló szer szájnyálkahártya- és fogínygyulladás kezelésére, valamint aranyér elleni ülőfürdőhöz. Az érett szedret legjobb frissen fogyasztani. Vitamin- és antioxidáns tartalmának legnagyobb részét a friss gyümölcshús rejti. Jellegzetes, zamatos íze jól illik különböző tejtermékekkel készült ételekbe, gyümölcslevesbe, joghurtba, tejszínhez, süteményekhez. A gyümölcsből lekvárt, dzsemet is főzhetünk, amit később szintén felhasználhatunk natúrjoghurthoz keverve vagy süteménybe. Remek szörp és szederbor, vagy likőr is készíthető belőle. Tartósíthatjuk mélyhűtve is, felolvasztva süteménybe, gyümölcslevesbe, fagylaltkehelybe főként vaníliafagylalt mellé nagyon ízletes. Magának a gyümölcsnek is van gyógyhatása. A gyümölcslé segít vérszegénység lázas meghűlés, rekedtség, hangszálproblémák ellen.
Szilva
Szilva
Energiaértéke: 100 gramm szilva = 52 kcal, 218 kJ.
A friss szilvának cukortartalma alacsony, víztartalma viszont nagy. Mintegy 85% víz van benne, jól oltja a szomjat. Szénhidráttartalma 10,3 g körüli.
Vitaminjai közül megemlíthető:
• az A-provitamin,
• a béta-karotin,
• a B1 – vitamin,
• a B2 – vitamin,
• illetve csaknem valamennyi B - vitaminféleség,
• a C-vitamin.
A fontos ásványi anyagai a kálium, kalcium, foszfor és magnézium, nyomeleme a cink. A növényi antioxidánsok közül antocián színanyagokat és flavonoidokat; rutint és quercetint tartalmaz jelentősebb mennyiségben. Ezen anyagoknak köszönhetően javítja az immunrendszeri ellenálló-képességet, véd a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben. Élettani hatásait tekintve igen fontos rosttartalma (héjában például rengeteg cellulóz van), ami jól megmozgatja a beleket, így ajánlható székrekedés ellen. Különösen az aszalt szilvának nagy a fajlagos rost- és gyümölcscukor-tartalma. Nem csak a bélből segít üríteni a salakanyagokat; vizelethajtó hatása is ismert. Így egyrészt súlycsökkentő hatású, másrészt aszalt formában a szilva kifejezetten tápláló étkeink közé tartozik, kalóriaértéke sem kevés. Az étvágyat is fokozhatja. Napi 20 dkg friss szilva fogyasztása hasznára lehet a fogyókúrázóknak. Megfőzve finom kompót-összetevő. Hamar szétfő, ezért ügyelni kell rá, nehogy túl sokáig főzzük, mert egyben maradva esztétikusabb. A szilvát tehetjük süteménybe, rétesbe, tortába is. Ha édességbe szánjuk, aszalással szárítva vagy mélyhűtőben eltartva egyaránt sokáig felhasználható marad.Kétségtelenül az egyik legfinomabb, tartósítószer nélkül készíthető, jól elálló lekvárunk alapanyaga.A lekvárt érett, a szára körül már fonnyadó, puha gyümölcsből érdemes főzni.
A szilva szobahőmérsékleten kicsit utánaérik, ezért érdemes inkább hűtőben tartani, és minél hamarabb, lehetőleg egy héten belül elfogyasztani. Az aszalt szilva hashajtó képességét úgy használhatjuk ki legjobban, ha reggel éhgyomorra fogyasztunk néhány friss szemet, vagy evés előtt vízben áztatjuk.
Szőlő
Szőlő
Szőlőcukorban gazdag, amely azonnal a vérbe kerül, és gyors energiáról gondoskodik.
Kiválóan alkalmas méregtelenítésre: serkenti a bél- és veseműködést. Antocian nevű színanyaga révén a kék szõlõ javítja a vérellátást, és erõsíti az érfalakat. A lédús gyümölcsök közül 18 %-os vagy magasabb cukortartalma miatt a legnagyobb energiatartalmú gyümölcs. A szőlő 6-9 g fehérjét, 5 g zsírt; 180 g szőlőcukrot, 5 g szerves sót, 130 g rostot tartalmaz kilogrammonként, mintegy hetven százaléka víz. Így érthető, hogy akár egészben, akár levet facsarva belőle frissítő, tápanyagban dús, értékes élelmiszer. C- vitamintartalma alacsony, 5 mg/100 g.
A szőlő a szervezet számára közvetlenül is felhasználható cukrot - szőlőcukrot - tartalmaz, ezért kúraszerűen is ajánlható vérszegény, legyengült szervezet számára, daganatos betegségek, székrekedés, aranyér, mindenféle gyulladásos megbetegedés gyógyszereként és női betegségekre is. Maga a gyümölcshús illetve lé is rendkívül gazdag tápanyagforrás, ráadásul a szőlő héjában és magjában antioxidánsok, gyógyító erejű ásványi anyagok találhatók, mint például a kálium és a szelén. A szőlőmag kivonata, a szőlőmag-olaj segít megvédeni az agyat és az idegrendszert a károsodástól, erősíti az érfalakat és megelőzi az érelmeszesedést. Jó hatású lehet azok számára is, akiknek valamilyen allergiájuk, ízületi gyulladásuk, visszértágulatuk, aranyerük van. Vitamin és ásványi anyagtartalma, vértisztító hatása miatt természetes afrodiziákumként is számon tartják. Kozmetikai jótékony hatást is tulajdonítanak neki: késlelteti a ráncok kialakulását. A szőlő természetesen nemcsak egészséges, bőtermő, frissítő, könnyen emészthető gyümölcsként, hanem a borászat legfontosabb alapanyagaként is fontos szerepet tölt be évszázadok óta.
Jó minőségű, tiszta, valódi szőlőborból napi egy pohárnyi (2-3 dl) egészségére válhat mindenkinek. Nem ajánlott gyermekeknek, a terhes vagy szoptatós kismamáknak, a fokozottan érzékeny májúaknak, bizonyos gyógyszerek fogyasztóinak és természetesen a gépkocsit vezetőknek. A mértékkel, helyes táplálkozás mellett elfogyasztott nemes borok szívvédő, roboráló, étvágyjavító, egészségmegőrző hatása ma már bizonyított. Az ezt a mennyiséget jelentősen meghaladó, napi rendszerességgel, függésben megivott, netán pancsolt, szőlőt sosem látott borok viszont ugyanakkora bajt okozhatnak, mint bármelyik szeszes ital.
Akár minden napra ajánlható egy pohár frissen préselt szőlőlé vagy egy fürt egészséges, érett szőlő reggel éhgyomorra vagy fél órával az étkezések előtt. Étkezés közben vagy utána azonban ne egyenek szőlőt, mert magas cukortartalma miatt igen könnyen megerjed; így nem segíti, hanem akadályozza az emésztést. Vásárláskor, szüretkor figyelni kell arra, hogy ha savanyúan szedik le, olyan is marad. Minél sötétebb árnyalatú, annál értékesebb a szervezet számára, a színes szőlő ugyanis antioxidánsokat tartalmaz. Ajánlják a szőlőt kúraszerűen is, amikor néhány napig 3-4 étkezésre is szőlőt fogyasztanak, 1-2 kg-ot a nap folyamán. Ez a vesékre, a bélrendszerre és a bőrre is jótékony hatású. Ez alól kivételt képeznek a cukorbetegségben, epe-, vesebajokban és gyomorsavtúltengésben szenvedők. Éppen a szőlőmag és -héj antioxidáns hatása miatt a kúra során ne levet, hanem teljes szőlőt fogyasszanak, érdemes a szőlőszemeket és a héjat is jól megrágni.
(Forrás:zoldsegek-gyumolcsok.blogspot.hu)